Ndërlidhjet

Sot gjykohet amerikani që e sulmoi një xhami në SHBA


Ilustrim

Një amerikan pritet të dënohet sot pasi e ka pranuar fajin se ka shtënë në drejtim të një xhamie të Nju Jorkut, në shenjë zemërimi menjëherë pas sulmeve të nëntorit në Paris.

Në këto sulme, militantë islamikë kanë vrarë 130 persona.

Ted Hakey, 48 vjeç e ka pranuar se ka gjuajtur të paktën katër herë në drejtim të xhamisë Baitul Aman, në orët e hershme të mëngjesit të 14 nëntorit pasi ka mësuar për sulmin e një dite më parë nga disa persona të armatosur që kanë pasur lidhje me grupin militant, Shteti Islamik.

Gjatë sulmit të amerikanit, asnjë person nuk është lënduar.

Agjencia e lajmeve, Reuters ka shkruar se i njejti person disa orë para se ta kryente sulmin në profilet e tij nëpër rrjete sociale ka shkruar “e vetmja zgjidhje është që ta zhdukim Islamin nga faqja e Tokës”.

Këto postime janë pjesë edhe e dosjes së tij në gjykatë.

Prokurorët federalë kanë kërkuar nga gjykata që ai të dënohet nga 8 deri në 14 muaj burg dhe deri në 3 vjet lirim të kufizuar.

XS
SM
MD
LG