Ndërlidhjet

Senati amerikan refuzon kufizimin e shitjes së armëve


Senati i Shteteve të Bashkuara

Senati i Shteteve të Bashkuara ka refuzuar propozimet që kufizojnë shitjen e armëve.

Propozimet kanë përfshirë kontroll më të gjerë për blerësit dhe ndalimin e shitjeve te personat që ndodhen në listat për terrorizëm.

Masat nuk kanë arritur të sigurojnë 60 votat e nevojshme në Senatin prej 100 anëtarësh.

Ligjvënësit demokratë dhe republikanë, megjithatë, kanë thënë se do të vazhdojnë të kërkojnë një kompromis.

Masat janë vënë në diskutim pas të shtënave vdekjeprurëse, javën e kaluar, në Orlando të Floridës.

Një person i armatosur, shtetas amerikan me prejardhje afgane, ka vrarë atje 49 veta.

Sulmuesi ka shprehur besnikëri ndaj grupi militant Shteti Islamik.

Shoqata Kombëtare e Pushkëve në SHBA lobon fuqishëm kundër kufizimit të armëve.

XS
SM
MD
LG