Ndërlidhjet

Biden kritikon qëndrimet anti-myslimane të Trumpit


Nënpresidenti i SHBA-së, Joe Biden.

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka thënë se politikat e kandidatit republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, janë të dëmshme.

“Një pjesë e retorikës që dëgjoj, tingëllon si e dizajnuar për të radikalizuar të 1.4 miliard myslimanët e botës”, ka thënë Biden.

Më 19 qershor, Trump ka shkuar përtej thirrjeve të tij të mëparshme për të ndaluar përkohësisht hyrjen e myslimanëve në SHBA. Në vend të kësaj, Trump ka thënë se SHBA duhet të bëjë profilin e myslimanëve që tashmë ndodhen në vend.

Me politika të frikës dhe jotolerancës “vihet në pikëpyetje statusi i Amerikës si demokracia më e madhe në historinë e botës”, ka thënë Biden.

Zgjedhjet presidenciale në SHBA mbahen këtë nëntor.

Trump pritet të përballet me kandidaten demokrate, Hillary Clinton.

XS
SM
MD
LG