Ndërlidhjet

Hodges: Rusia mund të pushtojë lehtësisht shtetet baltike


Gjenerali amerikan, Ben Hodges - Arkiv

Komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë, thotë se NATO momentalisht nuk do të mund të mbronte vendet baltike nga një sulm i Rusisë.

Forcat ruse do të mund ta okuponin Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë “më shpejtë se sa ne do të mund t’i mbronim ato”, ka thënë Gjeneral Lejtnant, Ben Hodges gjatë një interviste me gazetën gjermane, “Die Zeit”.

Artikulli i publikuar sot e citon Hodges duke thënë se ai pajtohet me vlerësimin e analistëve ushtarak që thonë se forcat ruse mund të okuponin kryeqytetet e shteteve baltike brenda 36 deri në 60 orë.

Javën e kaluar NATO ka thënë se do të vendos katër batalione në Estoni, Letoni, Litauni dhe Poloni për të kundërshtuar Rusinë më kategorike. Ndërkaq, në muajin korrik NATO do e mbaj një samit në kryeqytetin polak, Varshavë.

Rusia ka thënë se prania e trupave të NATO-s në afërsi të kufirit rus është kërcënim për sigurinë e saj.

Marrëdhëniet në mes të NATO-s dhe Moskës janë në nivelin më të ulët prej Luftës së Ftohtë si pasojë aneksimit që Rusia i bëri gadishullit ukrainas të Krimesë në marsin e vitit 2014 dhe përkrahjes që iu jep separatistëve që po luftojnë në Ukrainën lindore.

XS
SM
MD
LG