Ndërlidhjet

Hetohen copat e gjetura në Tanzani nëse kanë lidhje me MH370


Ilustrim

Disa copa të reja që janë gjetur në Tanzani do të ekzaminohen për të gjetur ndonjë lidhje të mundshme me aeroplanin e rrëzuar të “Malaysia Airlines”, fluturimi MH370, raporton agjencia e lajhmeve Reuters.

“Copat e gjetura janë shumë të mëdha...vetëm nëse konfirmohet se i takojnë një aeroplani të llojit Boeing 777 atëherë ne do të dërgojmë një ekip për ta studiuar nëse vërtetë i përket aeropanit të fluturimit MH370 apo jo”, ka thënë ministri i transportit të Malajzisë, Lioë Tiong Tai.

Ministri ka thënë se zbulimet e fundit të qantave dhe gjëra të tjera personale që janë gjetur në Madagaskar nuk kanë lidhje me fluturimin në fjalë.

Fluturimi MH370 është zhdukur nga radarët në marsin e vitit 2014 me 239 pasagjerë në bord, pak pasi ishte nisur nga Kuala Lumpur. Fluturimi ishte për në Peking.

Hetuesit besojnë se dikush me qëllim e ka ndalur pajisjen që transporton sinjal në aeroplan, pak para se aeroplani të ndrronte kahje disa mijëra kilemtra derisa fluturonte mbi Oqeanin Indian.

XS
SM
MD
LG