Ndërlidhjet

Kremlini: Erdogan i kërkoi falje Rusisë


Presidenti turk, Erdogan (në anën e majtë) dhe Presidenti rus, Putin

Rusia thotë se Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan i ka shkruar homologut rus, Vladimir Putin duke i kërkuar falje për rrëzimin e aeroplanit rus nga ushtria turke vitin e kaluar.

“Udhëheqësi i shtetit turk... ka shprehur keqardhjen dhe ngushllimet e tij të thella” te familja e pilotit të vrarë dhe “ka kërkuar falje”, njofton sot zëdhënësi i presidences ruse, Dmitry Peskov.

Peskov ka shtuar se Erdogani gjithashtu ka thënë se ai dëshiron të bëjë “çdo gjë që është e mundshme për rikthimin e marrëdhënieve tradicionalisht miqësore në mes të Turqisë dhe Rusisë”.

Autoritetet turke ende nuk e kanë komentuar këtë njoftim.

Rusia ka vendosur ndalesa për Ankaranë duke ndaluar edhe ofertat turistike për në Turqi pas rrëzimit të aeroplanit rus në afërsi të kufirit siriano-turk në nëntor të vitit të kaluar.

Putini kishte thënë se ndalesat nuk do të hiqen derisa Erdogani të kërkoj falje për incidentin.

XS
SM
MD
LG