Ndërlidhjet

Obama: Votuesit britanik reaguan ndaj zhvillimit të ngadalshëm


Presidenti amerikan, Barack Obama

Presidenti amerikan, Barack Obama ka thënë se zhvillimi i ngadaltë ekonomik dhe zgjerimi ambicioz dhe planet e integrimit të BE-së mund ta kenë shtyer votuesin britanik që të votojë për të dal nga blloku evropian.

Gjatë një interviste të mbrëmshme me radion publike amerikane, NPR, Obama ka thënë se ekonomia në eurozonë nuk ka shënuar ngritje sikur ekonomia amerikane prej krizës financiare të vitit 2008 dhe se BE është ngutur që të zgjerohet pa e pasur konsensusin e nevojshëm.

“Unë mendoj që mënyra më e mirë për të menduar për këtë është se është shtypur butoni i pauzës mbi projektin e integrimit të plotë evropian”, ka thënë ai. “Nuk do e teproi me këtë pasi ka pasur pak a shumë reagime histerike pas votimit për BREXIT, sikur tani NATO nuk ekziston më, se aleanca trans-atlantike është duke u shpërbërë dhe se çdo vend është duke u strukur në këndin e tij. Kjo nuk është duke ndodhur”, ka thënë Obama.

Obama vëren disa ngjajshmëri në mes të referendumit në Britani dhe zgjedhjet presidenciale në SHBA. Ai thotë se disa politikanë kanë arritur të shfrytëzojnë frikën e votuesit për humbjen e kontrollit derisa ofrojnë “ndjenja nostalgjike dhe të paqarta rreth asaj se si...do e bëjmë Britaninë të mrekullueshme sërish, apo do ta bëjmë Amerikën të mrekullueshme sërish”.

Por, Obama ka thënë se nuk beson që kandidati nga Partia Republikane amerikane për president, Donald Trump është zëdhënës legjitim për klasën punëtore në asnjëren anë të Atlantikut.

XS
SM
MD
LG