Ndërlidhjet

Trump: Do e përfshijë NATO-n kundër IS-it


Kandidati republikan për president, Donald Trump

Kandidati i mundshëm republikan për president të SHBA-ve, Donald Trump ka thënë se ai do e ringjallte aleancën ushtarake duke e përdorur në luftën kundër grupit militant, Shteti Islamik.

Kohë më parë, Trump e quante NATO-n të “papërdorshme”.

“Më pëlqen ideja e përdorimit të NATO-s por edhe vendeve fqinjë që nuk janë në NATO dhe do i kontrollojmë ata. Ne duhet t’i kontrollojmë”, i ka thënë Trump televizionit ABC gjatë një interviste më 30 qershor.

Trump më parë ka thënë se NATO duhet të “rregullohet ndryshe që të luftojë terrorizmin” të cilin ai e sheh si kërcënimin primar për SHBA-të.

“Unë kam qenë personi që kam thënë se NATO është e papërdorshme sepse ata nuk e mbulojnë terrorizmin si duhet”, ka thënë ai.

Trump i ka thënë ABC-së se ai e ka një plan për shkatërrimimin e IS-it, mirëpo nuk ka pranuar të jap detaje. “Ne do i godasim ata shumë fuqishëm, kjo është e vërtetë. Është shumë e mundshme që ne ta perdorim NATO-n”.

XS
SM
MD
LG