Ndërlidhjet

SHBA: John Kerry në Gjeorgji dhe Ukrainë


John Kerry

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, është në rrugë për në Evropë për vizita solidarizuese, që synojnë sigurimin e Gjeorgjisë dhe Ukrainës se këto dy vende të përfshira nga konflikti, nuk janë lënë anash nga komuniteti transatlantik.

Departamenti amerikan i shtetit ka njoftuar se zoti Kerry do ta ofroj mbështetjen e tij për “aspiratat evro-atlantike” të Gjeorgjisë në takimet me qeverinë dhe opozitën e këtij vendi në kryeqytetin Tbilisi, gjatë ditës së sotme.

Ai, pastaj, udhëton për në Kiev të Ukrainës, ku pritet të diskutoj për mënyrat e përfundimit të konfliktit të nixitur nga Rusia në pjesën lindore të Ukrainës.

Këto vizita po bëhen para samitit të NATO-s në Varshavë të Polonisë, ku aksionet ruse në pjesën lindore të Evropës do të jenë çështje kryesore.

XS
SM
MD
LG