Ndërlidhjet

Kerry në Ukrainë, diskuton mënyrat për t’i dhënë fund luftës


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka arritur në Kiev, ku pritet të diskutojë mënyrat për t’i dhënë fund luftës së vazhdueshme në lindje të Ukrainës kundër separatistëve pro-rusë.

Vizita e Kerryt vjen përpara një samiti të NATO-s në Varshavë, të cilin do ta ndjekë edhe presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, me shpresën se do të sigurojë mbështetje dhe ndihmë.

Kerry, të mërkurën, ka vizituar Gjeorgjinë, ku ka nënvizuar angazhimin e Uashingtonit për të mbështetur ish-vendin sovjetik në përpjekjet për rikthimin e dy rajoneve separatiste, të mbështetura nga Rusia.

Gjatë qëndrimit të Kerryt në Gjeorgji, dy vendet kanë nënshkruar marrëveshje të re për bashkëpunim ushtarak.

XS
SM
MD
LG