Ndërlidhjet

Brazili mund t'i shesë aeroportet për të mbuluar deficitin


Presidenti i përkohshëm i Brazilit, Michel Temer

Pushteti në Brazil ka thënë se është duke e shqyrtuar shitjen e aeroporteve në Sao Paolo dhe Rio për të zvogëluar deficitin e madh të vitit të ardhshëm, i ka thënë një gazete vendore presidenti i përkohshëm i këtij vendi, Michel Temer.

“Është e mundshme që do të përfundojmë duke i shitur... Do të na jepte një shumë të mirë”, citohet të ketë thënë Temer.

Brazili planifikon të shes disa prej aseteve të saj dhe të jap licenca për kompani të ndryshme që duan ndërtimin dhe operimin e projekteve infrastrukturore në përpjekje për të ringjallur ekonominë dhe reduktuar deficitin në buxhet i cili këtë vit vlerësohet të arrijë mbi 51 milionë dollarë.

XS
SM
MD
LG