Ndërlidhjet

Sanders e mbështet kandidaturën e Clinton për president


Ilustrim

Senatori amerikan, Bernie Sanders e ka pranuar zyrtarisht kandidaturën e ish Sekretares Amerikane të Shtetit, Hillary Clinton për president të SHBA-ve nga Partia Demokratike.

Senatori nga Vermonti ka qëndruar përkrah Clinton në Portsmouth në New Hampshire derisa e ka bërë të ditur këtë.

Ai është zotuar se “revolucioni politik” i tij do të vazhdojë.

Por, e ka pranuar që Clinton dhe jo ai ka fituar delegatët e partisë për të siguruar nominimin e partisë.

Ky fakt megjithatë ka qenë i qartë për javë të tëra, dhe se demokratët i kanë bërë presion që ta pranojë Clinton për kandidate të partisë në zgjedhjet presidenciale, shkruan Associated Press.

Sanders ka premtuar se do të punojë së bashku me Hillary Clinton për fitoren e kësaj të fundit në zgjedhjet e nëntorit duke e quajtur atë “kandidatja më e mirë” për tu përballur me sfidat e shtetit.

XS
SM
MD
LG