Ndërlidhjet

Mogherini: BE dëshiron ndarje të patrazuar me Britaninë


Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini - Arkiv

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka thënë sot se Brukseli kërkon ndarje të patrazuar me Britaninë e madhe.

Mogherini ka thënë se ajo shpreson që Mbretëria ta largohet nga blloku dhe t’i jepen fund shqetësimeve institucionale sa më shpejtë që është e mundshme.

Mogherini i ka bërë këto komente gjatë qëndrimit në Pekin ku gjithashtu ka thënë se nuk beson që BREXIT do të ketë ndikim për dalje të vendeve të tjera nga Bashkimi Evropian.

Më 23 qershor britanikët kanë votuar në favor të daljes së vendit të tyre nga BE-ja.

XS
SM
MD
LG