Ndërlidhjet

Kerry: Siria, vatra më e madhe e terroristëve në botë


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry e ka dënuar “kërdinë e pabesueshme” në sulmin e Nicës, ndërsa ka thënë se Siria momentalisht është “streha” më e madhe në botë për “terroristët”.

Kerry e ka bërë këtë deklaratë më 15 korrik derisa është takuar me homologun rus, Sergei Lavrov.

Kerry gjithashtu ka thënë se bisedimet e një dite më parë me presidentin rus, Vladimir Putin kanë qenë “serioze” dhe “produktive”.

Ndërkaq zëdhënësi i Putinit në Moskë, Dmitry Peskov ka thënë se Kerry dhe presidenti rus nuk kanë biseduar operacione të drejtpërdrejta ushtarake në Siri.

Nga ana e tij, Lavrov ka thënë se është e nevojshme që “të vazhdojmë bisedimet e nisura dje”, duke shtuar se takimi Kerry Putin ka qenë i “dobishëm”.

Kerry ka thënë se ai dhe Putini e kanë diskutuar edhe konfliktin në Ukrainë duke thënë se Moska dhe Uashingtoni kanë ende “çështje të pazgjidhshme” rreth kësaj teme.

XS
SM
MD
LG