Ndërlidhjet

May: Sot dhe gjithmonë qëndrojmë përkrahë Francës 


Kryeministrja e Britanisë, Theresa May

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë të premtën se vendi i saj qëndron përkrahë Francës pas sulmit në Nicë ku u vranë mbi 80 persona, raporton Reuters.

May ka thënë se qeveria e saj është duke e vlerësuar nëse Britania ka nevojë të bëj më shumë për të rritur masat e sigurisë.

“Do të bisedojë me presidentin Hollande sot dhe do e bëj të qartë se ne qëndrojmë përkrahë Francës sot siç kemi bërë në të kaluarën”, ka thënë ajo.

“Niveli i kërcënimit këtu në Mbretërinë e Bashkuar tashmë është i rëndë, kjo do të thotë se një sulm terrorist është mjaft i mundshëm”, ka thënë ajo gjatë një paraqitje televizive.

“Zyrtarët e lartë kanë thënë se duhet shikuar se çfarë mund të bëjmë më shumë”, ka thënë më tej ajo.

XS
SM
MD
LG