Ndërlidhjet

Obama ka shprehur solidaritet me Francën, por e dënoi retorikën antimyslimane


Barack Obama

Presidenti i Shteteve të Bashkara, Barack Obama, e ka dënuar sulmin me kamion në Nicë të Francës, nga i cili u vranë së paku 84 vetë dhe janë plagosur qindra të tjerë, duke thënë se SHBA-të nuk do të zmbrapsen nga lufta kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Gjatë një takimi me diplomatët e jashtëm mbrëmë në Shtëpinë e Bardhë, zoti Obama ka shprehur solidaritet me Francën dhe është zoutar për vazhdimin e luftës kundër terrorizmit dhe islamit radikal.

“Këta individë dhe këto rrjete janë një fyerje për gjithë njerëzimin”, tha Obama dhe ka shtuar se “ne nuk do të zmbrapsemi dhe nuk do të tërhiqemi”.

Presidenti Obama, po ashtu, e ka kritikuar retorikën antimyslimane, e cila po mbështetet në fushatën për zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG