Ndërlidhjet

Turqia arrestoi 103 gjeneralë e admiralë


Stamboll, 18 korrik 2016.

Autoritetet turke kanë arrestuar 103 gjeneralë dhe admiralë pas përpjekjes së dështuar për grushtshtet më 15 korrik, ka bërë të ditur media shtetërore të hënën.

Mbi 6,000 veta janë arrestuar në total, ndërsa presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se “spastrimi” do të vazhdojë.

Afro 8,000 policë janë pezulluar nga puna po ashtu.

Partia Popullore Republikane në opozitë ka thënë se përgjigjja e autoriteteve ndaj përpjekjes për grushtshtet duhet të bëhet në përputhje me sundimin e ligjt.

Kjo parti ka thënë se të dyshuarit për puç duhet të gjykohen nga gjykatat dhe se ushtria nuk duhet të portretizohet si armike.

Lexoni edhe këtë:

Erdogan: Për tradhëtarët, ndoshta dënim me vdekje

XS
SM
MD
LG