Ndërlidhjet

Zbogar në Shkup, Apostolova - përfaqësuese e BE-së në Prishtinë


Samuel Zbogar

Zbogar në Shkup – ambasadorja bullgare Apostolova në Prishtinë

Komiteti për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka emëruar ambasadoren bullgare Nataliya Apostolova si përfaqësuese të posacme të BE-së në Kosovë, pas diplomati slloven Samuel Zbogar u emërua shef i Delegacionit të Komisionit Evropian në Maqedoni, kanë njoftuar të hënën në mbrëmje mediat maqedonase.

Agjecia maqedone e lajmeve MIA ka njoftuar se vendimi ende nuk është publikuar zyrtarisht, por Zbogar, që aktualisht kryen detyrën e përfaqësuesit të posacëm të BE-së në Kosovë, do të marrë detyrën e shefit të Delegacioni të Komisionit Evropian në Maqedoni, në muajin shtator nga diplomati estonez Aivo Orav.

Samuel Zogar në vitin 2011 u emërua në detyrën e Përfaqësuesit të Posacëm të BE-së në Kosovë, nga ish-shefja e politikës së jashtme dhe sigurisë së BE-së, Catherine Ashton, pas disa vjetësh në krye të diplomacisë sllovene.

Ambasadorja bullgare Nataliya Apostolova ka qenë e emëruar në krye të delegacionit të BE-së në Libi.(REL)

XS
SM
MD
LG