Ndërlidhjet

Bruksel: Personi i dyshuar me bombë ishte student 


Pamje nga vendi i ngjarjes - Bruksel, 20 korrik

Personi që dyshohej se kishte bombë në trupin e tij në Bruksel raportohet të jetë student i rrezatimit bërthamor në Universitetin e Brukselit.

Policia belge e kishte rrethuar atë pasi disa persona e kanë raportuar si të dyshuar pasi ai mbante të veshur një pallto dimri ndërsa disa tela i janë dukur jashtë palltos.

Një operacion i madh policor sapo ka përfunduar në qendër të qytetit të Brukselit, ku dyqanet dhe rrugët janë mbajtur të mbyllura ndërsa ishin evakuuar edhe banorët.

Policia e mbante atë nën vëhzgim në afërsi të Teatrit Mbretëror të Operas Monnaie, ndërsa afër qëndronte edhe ekipi për çmontimin e bombave, në rast të nevojes për intervenim.

Belgjika e ka të aktivizuar nivelin më të lartë të kërcënimit nga terrorizmi prej nëntorit, ndërsa në muajin mars në Bruksel janë kryer dy sulme që morën jetën e 32 personave.

Prej Ditës Shtetërore të Francës kur ndodhi sulmi në qytetin bregdetar të Nicës ku u vranë 84 persona, masat e sigurisë janë rritur me qëllim që Dita e Pavarësisë së Belgjikes më 21 korrik të shënohet pa probleme.

XS
SM
MD
LG