Ndërlidhjet

Siri: Dhjetëra të vrarë në sulmin me bombë të IS-it


Pamje pas sulmit të sotëm në Qamishli të Sirisë

Së paku 44 vetë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një sulm me bombë në qytetin Qamishli, i banuar kryesisht me popullatë kurde, në pjesën veriore të Sirisë, kanë raportuar mediat lokale.

Grupi militant, Shteti Islamik (IS) e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm, që ka ndodhur sot afër kufirit të Sirisë me Turqinë.

Banorët lokalë thanë se një kamion i mbushur me eksploziv kishte shpërthyer në pjesën perëndimore të qytetit, duke vrarë dhe plagosur shumë civilë.

Disa raporte thonë se kishte pasur edhe eksplodim të dytë.

Agjencia e lajmeve SANA ka raportuar se eksplodimi ka shkaktuar dëme masive në këtë hapësirë dhe ekipet e shpëtimit po punoni për t’i gjetur viktimat e bllokuara nën gërmadha.

Shpërthimi i sotëm paraqet sulmin më vdekjeprurës në qytetin Qamishli, prej fillimit të luftës civile në Siri.

XS
SM
MD
LG