Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Sulmuesi në Francën veriore kërkonte shkatërrimin e shtetit


Ilustrim

Agjencia e lajmeve Amaq e grupit militant, Shteti Islamik e ka publikuar një video ku shihet një nga sulmuesit e kësaj jave në një Kishë në Francën veriore duke kërkuar nga myslimanët që ta shkatërrojnë vendin.

Në këtë video, Abdel Malik Nabir Petitjeanm 19 vjeçar, qytetar francez i cili në Francë është identifikuar si një nga dy personat që e vranë një prift katolik para se të vriteshin nga policia, i drejtohet presidentit francez, Francois Hollande dhe kryeministrit, Manuel Valls.

“Kohërat kanë ndryshuar. Ju do të vuani atë që vëllezërit dhe motrat tona janë duke e vuajtur. Ne do ta shkatërrojmë shtetin tuaj”, thotë në video personi i identifikuar si Petitjean.

Policia franceze ka qenë në kërkim të adoleshentit Petitjean para sulmit pasi janë paralajmëruar nga inteligjenca turke se ai ka mundësi të jetë radikalizuar.

XS
SM
MD
LG