Ndërlidhjet

Erdogan: Perëndimi po e mbështetë terrorizmin 


Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan

Përkrahësit e klerikut turk që jeton në SHBA, Fetullah Gylen do të bëjnë përpjekje që ta kontrollojnë ushtrinë sërish nëse forcat e armatosura nuk ristrukturohen, ka thënë sot presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

Gjatë një fjalimi në pallatin presidencial në Ankara, Erdogan ka vënë në dyshim partneritetin strategjik të Turqisë me SHBA-të nëse Uashingtoni refuzon ta ekstradojë klerikun turk, Gylen i cili akuzohet se e ka orkestruar grusht shtetin e dështuar të 15 korrikut.

Ai ka thënë se perëndimi po e përkrah terrorizmin dhe grusht shtetet, raporton Reuters.

Autoritetet turke fajësojnë Fetullah Gylenin i cili jeton në ekzil të vetshpallur në SHBA prej vitit 1999 për puçin e dështuar. Gyleni i ka hedhur poshtë akuzat.

XS
SM
MD
LG