Ndërlidhjet

Daçiq: Nuk i ndryshojmë ligjet për shkak të Tribunalit të Hagës


Ivica Daçiq gjatë një interviste për Radion Evropa e Lirë

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar sot në Beograd se Serbia nuk do t’i ndryshoj ligjet sepse këtë e kërkon Tribunali i Hagës.

“Siç e dimë të gjithë, ligjet i miraton Kuvendi i Serbisë me propozimin e qeverisë ose të deputetëve”, tha Daçiq, dhe ka shtuar se “sa e di unë, Tribunali i Hagës nuk mund të propozoj ligj”.

Ai mëtutje ka theksuar se ligji për juridiksion është ndërkombëtarisht i pranuar dhe i ratifikuar në Serbi, raporton agjencia Beta nga Beogradi.

Tribunali i Hagës ka kërkuar dorëzimin e tre anëtarëve të Partisë Progresiste Serbe dhe ka theksuar se nëse sipas ligjeve të Serbisë ata nuk mund të ekstradohen, ligji duhet të ndyrshoj, në mënyrë që Serbia t’i plotësoj obligimet e veta ndërkombëtare.

XS
SM
MD
LG