Ndërlidhjet

Qeveria e vendosur për marrëveshjen me Malin e Zi


Ilustrim

Qeveria e Kosovës do të procedojë me marrëveshjen aktuale të demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, është thënë sot në mbledhjen e Qeverisë, gjatë së cilës është miratuar projekt-ligji mbi këtë marrëveshje.

Qeveria beson se pasi ka dëgjuar të gjitha argumentet është verifikuar se marrëveshja aktuale e shënimit të kufirit me Malin e Zi është bërë sipas akteve ligjore të Kosovës.

I mbetet tani Kryesisë së Kuvendit të Kosovës të caktojë datën për të mbajtur seancën mbi ratifikimin e kësaj marrëveshjeje.

Partitë politike në opozitë janë shprehur kundër saj dhe kanë bërë thirrje që ratifikimi i marrëveshjes të kundërshtohet përmes protestave.

Ndryshe, mbledhja e sotme e qeverisë pason debatin prej mbi 12 orësh të mbajtur të mërkurën në Prishtinë mbi këtë çështje, i cili debat vetëm sa konfirmoi qëndrimet e palëkundura të qeverisë në njërën anë, dhe opozitës në anën tjetër.

XS
SM
MD
LG