Ndërlidhjet

Gjeorgji: 12 vjet burg për shtetasin që luftoi për IS-in


Pamje e një pjese të Tbilisit

Një gjykatë në Tbilisi e ka dënuar një shtetas të Gjeorgjisë me 12 vjet burg, për akuza se kishte luftuar së bashku me grupin ekstremist, Shteti Islamik (IS), në Siri.

Gjykata e Qytetit në Tbilisi mbrëmë e shpalli fajtor të akuzuarin, Davit Borchashvili, se kishte qenë anëtar i organizatës terroriste dhe kishte marrë pjesë në aktivitetet e organizatës terroriste.

Borchashvili ishte arrestuar në muajin nëntor, pasi ishte ekstraduar nga Turqia.

Autoritetet e Gjeorgjisë kanë thënë se afro 100 shtetas të këtij vendi i ishin bashkuar IS-it në Siri dhe Irak.

XS
SM
MD
LG