Ndërlidhjet

Phelps sërish fiton, bëhet atleti me më së shumti medalje 


Notari amerikan, Michael Phelps

Notari amerikan, Michael Phelps e ka siguruar medaljen e tij të 22-të të karrierës së tij, duke fituar edhe në garën e notit prej 200 metrave në Lojërat Olimpike të Rios në Brazil.

Fitorja e 11 gushtit e bën atë atletin që ka fituar më së shumti çmime.

31 vjeçari kaloi japonezin Kosuke Hagino dhe kinezin Wang Shunin, të cilët fituan medalen e argjendë dhe atë të bronztë, respektivisht.

Phelps arriti të kalojë edhe rivalin e tij amerikan, Ryan Lochte, i cili deri më tash ka fituar 12 medale, gjashtë prej të cilave janë të arta.

XS
SM
MD
LG