Ndërlidhjet

Turqi: Nga eksplodimi në rajonin kurd u vranë 2 policë dhe një civil


Pamje pas një eksplodimi të mëparshëm në Dijarbakir

Dy oficerë të policisë dhe një civil janë vrarë nga eksplodimi i një bombe në pjesën juglindore të Turqisë.

Zyrtarët kanë raportuar se shpërthimi i sotëm ka ndodhur jashtë ndërtesës së policisë në provincën Dijarbakir, që ka qenë arenë e përleshjeve ndërmjet forcave të sigurisë dhe militantëve kurdë, prej muajit korrik të vitit të kaluar, kur u shkatërrua marrëveshja për armëpushim.

Agjencia AP raportoi se civili i vrarë ishte fëmijë.

Raportohet për tetë policë të plagosur nga shpërthimi i bombës.

Megjithqë zyrtarët i fajësojnë militantët kurdë për këtë sulm, deri tash askush nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Sipas Grupit Ndërkombëtar të Krizave, prej se është shkatërruar armëpushimi, janë vrarë 1,856 pjesëtarë të sigurisë, militantë kurdë dhe civilë.

XS
SM
MD
LG