Ndërlidhjet

Irak: Qeveria e fiton edhe një betejë kundër IS-it 


Ilustrim

Forcat irakaine i kanë larguar luftetarët e grupit Shteti Islamik nga një territor në afërsi të Ramadit, qytetit me rëndësi në zonën perëndimore të Irakut.

Forcat irakiane tani janë duke lëvizur shpejtë drejt perëndimit, duke iu afruar betejës për rimarrjen e Mosulit, qyteti i dytë më i madhë në Irak që dy vjet është i okupuar nga grupi militant.

Qyteza që është rimarrë nga IS-i të premtën është Kaldija, 90 kilometra në perëndim të Bagdadit, zonë që gjendet në mes të Ramadit dhe Falluxhas, dy qytetet kryesore të krahinës së Anbarit.

XS
SM
MD
LG