Ndërlidhjet

SHBA vendoset në qytetin afgan, që rrezikon të bie nën talibanët


Afganistan

Rreth 100 trupa amerikane në Afganistan janë vendosur në një qytet jugor, që rrezikon të bie nën kontrollin e talibanëve.

Një zëdhënës i forcave të SHBA-së në Afganistan tha se ushtarët kanë arritur në Lashkar Gah, kryeqytetin e provincës Helmand, për t’iu ofruar mbështetje forcave afgane.

Zëdhënësi tha po ashtu se ushtarët amerikanë do të shërbejnë si “prani e re për të ndihmuar policinë e zonës”.

Luftëtarët talibanë kanë marrë kontrollin e disa qarqeve pranë në javët e fundit dhe tani kërcënojnë qytetin Lashkar Gah.

Në Helmand prodhohet opiumi që rezulton me tre miliardë dollarë të ardhura vjetore.

XS
SM
MD
LG