Ndërlidhjet

Irani paraburgos një anëtar të ekipit negociator të programit bërthamor


Flamuri i Iranit

Irani thotë se ka paraburgosur njëanëtar të ekipit negociator me fuqitë botërore për programin bërthamor të Teheranit, nën dyshimin për spiunim.

Zëdhënësi i Gjyqësorit, Gholamhosein Mohseni Ejehi ka thënë se i ndaluari nga policia është liruar me kusht pas disa ditësh të qëndrimit në burg, por se akoma është nën hetime, raportoi media shtetërore iraniane.

Ejehi e ka përshkruar të dyshuarin, i cili nuk është identifikuar, si “spiun që ishte infiltruar në ekipin negociator për programin bërthamor”.

Sipas Ejehi, i ndaluari, është marrë në pyetje pas dyshimeve të ngritura të një deputeti, për shkak se ky anëtar i ekipit negociator për programin bërthamor, kishte shtetësi të dyfishtë.

Mediat lokale kanë raportuar se është paraburgosur iraniano-kanacezi Abdulrasoul Dorri Esfahani, i cili ishte pjesë e ekipit që ka punuar në heqjen e sanksioneve ekonomike dhe ishte njëri prej negociatorëve kryesor të marrëveshjes bërthamore, që u arrit vitin e kaluar ndërmjet Teheranit dhe fuqive botërore.

Marrëveshja ka mundësuar që Iranit t’i hiqen shumica e sanksioneve ndërkombëtare në këmbim të frenimit të programit bërthamor.

XS
SM
MD
LG