Ndërlidhjet

Kerry në Bangladesh, bisedime për luftën anti-islamiste


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka arritur në Bangladesh për bisedime me kryeministrin e këtij vendi, Sheikh Hasina.

Në agjendë është lufta kundër ekstremistëve islamikë, pas një valë sulmesh vdekjeprurëse.

Kerry do të takojë edhe përfaqësues të opozitës dhe shoqërisë civile.

Kjo është vizita e parë e Kerryt në Bangladesh, vend me shumicë myslimane.

Në muajt e fundit, Uashingtoni ka intensifikuar bashkëpunimin me policinë dhe ushtrinë e Bangladeshit.

XS
SM
MD
LG