Ndërlidhjet

Turqia akuzon Gjermaninë për “racizëm kulturor”


Ministri turk për çështjet e BE-së, Omer Celik.

Një ministër turk tha të mërkurën se komentet e komisionarit gjerman për Evropën, se Turqia mund të mos i bashkohet BE-së deri sa Reccep Tayyip Erdogan të jetë president, shprehin “racizëm kulturor”, ka njoftuar agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Ministri turk për çështjet e BE-së, Omer Celik, iu përgjigj deklaratave të Kuenther Oettinger, të bëra të martën.

Lidhjet ndërmjet Turqisë dhe BE-së janë tendosur që prej puçit të dështuar muajin e kaluar, që shtyu Turqinë të ‘pastrojë’ institucionet shtetërore nga simpatizantët e dyshuar të puçit.

Vendet e BE-së kanë bërë thirrje për përmbajtje, pas kritikave nga Turqia që tha se kanë dështuar për të mirëpritur përgjigjen ndaj kërcënimeve që shfaqnin ata që qëndrojnë prapa puçit.

XS
SM
MD
LG