Ndërlidhjet

Putin thotë se janë afër arritjes së marrëveshjes me SHBA-të për Sirinë


Presidenti rus, Vladimir Putin

Presidenti rus, Vladimir Putin thotë se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara mund të jenë afër arritjes së marrëveshjes se cila është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund konfliktit në Siri, pavarësisht dallimeve që kanë, ka raportuar sot agjencia Bloomberg, transmeton Reuters.

Në një intervistë dhënë vetëm dy ditë para takimit të G20 në Kinë, ku Putin pritet të takohet presidentin amerikan Barack Obama, presidenti rus ka thënë se bisedimet mes Moskës dhe Uashingtonit janë shumë të vështira por janë në rrugën e duhur.

“Për mendimin tij, ne gradualisht jemi duke lëvizur në drejtimin e duhur”, citohet të ketë thënë Putin.

“Nuk e përjashtoj mundësinë që në të ardhmen e afërt, ne mund të pajtohemi dhe ta paraqesim këtë marrëveshje para komunitetit botërorë. Por tash, është e vështirë të thuhet, por më duket mua se jemi duke lëvizur në drejtimin e duhur”, ka thënë Putin.

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, javën e kaluardështuan që të arrijnë marrëveshje për bashkëpunim ushtarak dhe ndërprerje të luftimeve në mbarë Sirinë.

XS
SM
MD
LG