Ndërlidhjet

Konfirmohet: Presidenti uzbek ka vdekur


Islam Karimov

Presidenti i Uzbekistanit, Islam Karimov, ka vdekur në moshën 78-vjeçare, konfirmoi televizioni shtetëror i këtij vendi.

Karimov ka sunduar Uzbekistanin me dorë të hekurt për një çerek shekulli.

Ai është shtruar në spital qysh javën e kalaur, për shkak të hemorragjisë në tru.

Për disa ditë ka pasur spekulime se ai ka vdekur, por konfirmimi zyrtar është bërë vetëm të premten.

Karimov do të varroset në vendlindjen Samarkand më 3 shtator.

Aktivistët thonë se Karimov ka shtypur vazhdimisht disidentët politikë, ka urdhëruar punë të detyrueshme në fushat e pambukut të Uzbekistanit dhe ka lejuar përdorimin e torturës nga forcat e sundimit të ligjit.

XS
SM
MD
LG