Ndërlidhjet

Rebelët e mbështetur nga Turqia largojnë IS-in nga Azaz dhe Jarablus


Jarablus, foto arkiv

Rebelët e mbështetur nga Turqia, kanë marrë nën kontroll zonën në veri të Sirisë, prej Azaz deri në Jarablus, që gjenden përgjatë kufirin turk.

Kështu raporton agjencia e lajmeve shtetërore turke, Anadolu, duke shtuar se nga këto rajone janë larguar militantët e Shtetit Islamik.

Ankaraja e ka nisur ofenzivën ushtarake në veri të Sirisë më 24 gusht. Në këtë ofenzivë po marrin pjesë rebelët e mbështetur nga Turiqa dhe Ushtria e Lirë e Sirisë.

XS
SM
MD
LG