Ndërlidhjet

Opozita siriane prezanton Planin e Tranzicionit


Anëtar të opozitës siriane, foto arkiv

Grupi i opozitës siriane ka bërë ka prezantuar një plan për tranzicionin politik në vend.

Komiteti i Lartë për Negociata, një grup që prezanton grupet opozitare politike dhe fraksionet e armatosura, e ka prezantuar këtë plan sot në Londër.

Ky plan parashikon gjashtë muaj bisedime në mes opozitës dhe përfaqësuesve të Qeverisë, që do të përcillej me një armëpushim.

Presdienti sirian, Bashar al-Assad, do të ja jepte fuqinë qeverisë së unitetit, e cila do të udhëhiqte me vendin për 18 muaj dhe do të organizonte zgjedhje.

Assad ka refuzuar që të lëshojë pushtetin që prej fillimit të luftës civile.

Ministrat e jashtëm të “Miqve të Sirisë”, që janë një grup i shteteve që mbështesin opozitën siriane, do ta diskutojnë këtë propozim më vonë gjatë ditës.

Plane të ngjashme të krijuara më parë, kanë dështuar që t’i japin fund konfliktit pesë vjeçar, i cili ka lënë të vdekur më shumë se 250 mijë persona.

XS
SM
MD
LG