Ndërlidhjet

Turqia dhe SHBA-ja të gatshme ‘të godasin kryeqytetin e IS-it’


Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka sugjeruar se ai dhe SHBA-ja janë të gatshëm që të largojnë të ashtuquajturin Shtet Islamik nga baza e tij në qytetin Raqqa në Siri.

Presidenti Erdogan tha se homologu i tij amerikan Barack Obama sugjeroi idenë e një aksioni të përbashkët kundër militantëve, gjatë takimit në Samitin G20 në Kinë, njofton BBC.

Ai tha se Turqia “nuk do të kishte problem” me një aksion të tillë.

Muajin e kaluar Turqia filloi një operacion brenda Sirisë, duke vënë në objektiv edhe IS-in dhe rebelët kurdë.

Milicia e mbështetur nga Turqia e detyroi IS-in të largohet nga kufiri në Jarablus, por Turqia gjtihashtu ishte e shqetësuar me kontrollin e avancimit të forcave kurde që i konsideron si terroriste.

Ofensiva po vazhdon dhe zëvendëskryeministri Nurettin Canikli, tha se forcat turke mund të hyjnë më thellë në Siri, pasi të kenë siguruar një zgjerim të tokës përgjatë kufirit, njofton Reuters.

Canikli tha gjithashtu se 110 luftëtarë të IS-it dhe milicisë kurde janë vrarë që prej fillimit të operacionit.

Rusia, që ishte aleate e Presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, tha se ishte “shumë e shqetësuar” me avancimin turk.

XS
SM
MD
LG