Ndërlidhjet

BE premton angazhim më të madh për të ardhmen evropiane të Turqisë


Nga e majta në të djathtë: Johannes Hahn, Federica Mogherini, Mevlut Cavusoglu dhe Omer Celik.

Turqia dhe Bashkimi Evropian kanë rënë dakord për të lehtësuar tensionet që kanë errësuar perspektivën evropiane të Ankarasë, pas puçit të dështuar më 15 korrik.

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, dhe komisionari për zgjerim, Johannes Hahn, gjatë qëndrimit në Ankara, thanë se duhet të hapen kapituj të rinj për Turqinë dhe se liberalizimi i vizave mbetet në tryezë.

“Kemi vendosur të vazhdojmë punën në të gjitha fushat, në liberalizimin e vizave e përditësimin e unionit doganor. Do të përfshijmë po ashtu mbështetjen tonë për Turqinë në përpjekjen e saj për të strehuar një numër të madh të refugjatëve sirianë”, tha Mogherini.

Zyrtarët evropianë kanë takuar ministrin e Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, dhe minsitrin për Çështje Evropiane, Omer Celik.

Përpjekja e Turqisë për t’iu bashkuar BE-së daton qysh në vitet 1960.

Bisedimet formale kanë nisur në vitin 2005, por kohëzgjatja e procesit ka shkaktuar zemërim në Ankara.

XS
SM
MD
LG