Ndërlidhjet

Shefi i OSBE-së: Zgjedhjet në Bjellorusi nuk ishin të lira


Kent Harstedt

Shefi i misionit të përkohshëm të OSBE-së në Bjellorusi ka thënë sot se zgjedhjet parlamentare të së dielës, “në asnjë mënyrë nuk ka qenë të lira dhe fer”.

Kent Harstedt i ka thënë Radios Evropa e Lirë se “ka pasur shumë shkelje që janë në kundërshtim me standardet ndërkombëtare”.

Por ai shtoi se Bjellorusia ka bërë disa përparime në mënyrën se si janë mbajtur zgjedhjet.

Harstedt ka shtuar se është e pamundur që të mbështeten rezultatet zyrtare të zgjedhjeve dhe se Bjerusia duhet të ndryshojë ligjin për zgjedhje dhe rregulloret për regjistrimin e partive politike.

XS
SM
MD
LG