Ndërlidhjet

Rusia akuzon SHBA-në për shkelje të marrëveshjes për Sirinë


Dara, Siri

Rusia ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për mospërmbushje të obligimeve në bazë të marrëveshjes për armëpushim në Siri.

Zëdhënësi i ushtrisë ruse, Igor Konashenkov, tha se Uashingtoni përdor "perde verbale" për të fshehur hezitimin e tij për të frenuar grupet e opozitës që i mbështet.

Armëpushimi është mbajtur në masë të madhe prejse ka hyrë në fuqi më 12 shtator.

Armëpushimi është ndërmjetësuar nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat mbështesin palë të ndryshme në luftën e Sirisë.

Kremlini mbështet presidentin Bashar al-Assad, ndërsa SHBA grupet rebele që kërkojnë rrëzimin e tij.

XS
SM
MD
LG