Ndërlidhjet

OKB pezullon ndihmat në Siri


Alepo, 20 shtator 2016.

Kombet e Bashkuara pezulluan të gjitha ndihmat humanitare në Siri, pas një sulmi vdekjeprurës në kamionët me furnizime, në qytetin verior të Alepos.

Zëdhënësi i çështjeve humanitare të OKB-së, Jens Laerke, tha se pezullimi do të vlejë deri në vlerësimin e mëtejshëm të situatës së sigurisë.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka shprehur “zemërimin” e saj ndaj sulmit të 19 shtatorit, i cili, sipas aktivistëve, ka lënë 12 njerëz të vrarë.

Nuk është e qartë se kush qëndron prapa sulmit.

Ai ka ndodhur disa orë pasi ushtria e Sirisë e ka shpallur të përfunduar armëpushimin njëjavor, të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia.

Lexoni edhe këtë:

Problemi i Sirisë kthehet në pikën zero

XS
SM
MD
LG