Ndërlidhjet

Në Kroaci nis gjyqi kundër “kapitenit Dragan”


Split, 20 shtator 2016.

Një ish-komandant paraushtarak serb ka dalë në gjyq në Kroaci, nën akuzat se ka kryer krime lufte gjatë konfliktit të viteve 1991-95.

Dragan Vasilkoviq, po ashtu i njohur si “kapiteni Dragan”, u deklarua i pafajshëm në fillim të gjykimit të tij në Split.

Ai akuzohet për torturim dhe vrasje të ushtarëve dhe policëve kroatë, të zënë robër në Knin më 1991 dhe në Bruska më 1993.

Akuzat bartin dënimin prej 20 vjetësh burgim.

Vasilkoviq është arrestuar në vitin 2006 në Australi, ku ka punuar si instructor golfi me emrin Daniel Snedden.

Ai është dërguar në Kroaci në korrik të vitit 2015, pasi ka humbur betejën 9-vjeçare kundër ekstradimit.

XS
SM
MD
LG