Ndërlidhjet

Protesta të dhunshme në Karolinën Veriore


Protestë në Karolinën Veriore

Policia në SHBA thotë se 12 zyrtarë policorë janë lënduar gjatë protestave që shpërthyhen në Karolinën Veriore.

Protestuesit e zemëruar kanë shkatërruar veturat policore si dhe kanë bllokuar autostradën dhe rrugët e qytetit Charlotte.

Në Charlotte më 20 shtator, policia amerikane kishte qëlluar me armë zjarri një person me ngjyrë.

Keith Lamont Scott u qëllua nga një oficer policie dhe më pas ndërroi jetë në spital.

Policia ka thënë se ai kishte një armë zjarri dhe se paraqiste “rrezik vdekjeprurës” por familjarët e tij thotë se Scott kishte me vete një libër dhe jo armë zjarri.

Edhe në Tusla të Oklahomas njerëzit janë duke protesuar para selisë së policisë pasi një person u vra një javë më parë. Ai ishte i paarmatosur.

XS
SM
MD
LG