Ndërlidhjet

Rusia ofron prova të reja për MH17


Foto nga arkivi

Rusia ka publikuar, në atë që pretendon se janë imazhe të radarit, që shfaqin se raketa që rrëzoi fluturimin e Malaysia Airlines, nuk është lëshuar nga territori që kontrollohet nga separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Ky pretendim i ministrisë së mbrojtjes së Rusisë, vjen vetëm dy ditë para se ekipi hetues i udhëhequr nga Holanda, të publikojë një raport ku do të saktësohet se prej ku është lëshuar raketa e cila ka rrëzuar fluturimin MH17 më 17 korrik të vitit 2014, ku u vranë 298 pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit.

Ekipi i hetuesve ndërkombëtar po mbledh të dhëna për të ngritur aktakuzë ndaj përgjegjësve për rrëzimin e këtij avioni.

“Fakti se Ukriana nuk ka publikuar informacioni nga stacioni i radarëve sugjeron se vendi prej ku është lëshuar raketa, ka qenë nga territori i kontrolluar nga forcat e Ukrainës”, ka thënë komandanti rus, Andrei Koban.

Ministria e mbrojtjes së Rusisë ka thënë se këto informacione do t’i ndajnë me hetuesit e këtij rasti.

Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar njëra-tjetrën për rrëzimin e MH17.

Hetimi i kryer për 15 muaj nga autoritetet holandeze ka thënë se një raket e tipit Buk ka rrëzuar aeroplanin por nuk ka saktësuar se nga cila zonë është lëshuar raketa.

XS
SM
MD
LG