Ndërlidhjet

Nisin homazhet për Shimon Peresin


Shimon Peres

Mijëra njerëz pritet t’i bëjnë homazhe ish-presidentit dhe ish-kryeministrit të Izraelit, Shimon Peres, i cili ka vdekur në moshën 93-vjeçare.

Arkivoli i tij do të qëndrojë sot përpara ndërtesës së parlamentit në Jerusalem.

Presidenti i Shtetetve të Bashkuara, Barack Obama, dhe disa figura të tjera të fuqishme të botës do të ndjekin funeralin e Peresit të premten

Peres ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 1994, për rolin e tij ne negocimin e marrëveshjes për paqe me palestinezët.

XS
SM
MD
LG