Ndërlidhjet

Uragani Mathew kërcënon Haitin, Xhamajkën e Kubën


Ilustrim

Një nga uraganet më të fuqishme të Atlantikut në vitet e fundit po lëviz nëpër Karaibe, drejt Xhamajkës, Haitit dhe Kubës lindore.

Pjesë të Xhamajkës tashmë janë vërshuar nga shirat dhe erërat e forta.

Paralajmërimi për uraganin Matthew është dhënë në Haiti, i cili pritet të goditet më së keqi.

Uragani i kategorisë 4 pritet të sjellë deri në 64 centimetra shi.

Një gjë e tillë mund të shkaktojë rrëshitje dheu dhe përmbytje që kërcënojnë jetë njerëzish.

Autoritetet në Haiti u kanë bërë thirrje qytetarëve të sigurojnë rezerva ushqimore.

Mijëra njerëz në Haiti vazhdojnë të jetojnë në tenda për shkak të një tërmeti masiv që ka goditur në vitin 2010.

XS
SM
MD
LG