Ndërlidhjet

SHBA: 6 ushtarë po akuzohen se u kanë shitur pajisje ushtarake rusëve


Departamenti i Drejtësisë në SHBA ka ngritur aktakuzë ndaj tetë personave, përfshirë gjashtë ushtarë. Ata po akuzohen se kanë vjedhur pajisje të ndjeshme ushtarake në vlerë prej më shumë se 1 milion dollar dhe i kanë shitur në Rusi, Kazakistan, Ukrainë, Moldavi dhe vende të tjera përmes eBay.

Ushtarët, që janë nga Tennessee, kanë vjedhur nga baza ushtarake pajisje dhe i kanë shitur online, ka thënë departamenti.

Ushtarët kanë vjedhur teleskop të snajperëve, pjesë të pushkëve, pjesë të armëve automatike, raketa hedhës, helmeta, pajisje të komunikimit, furnizimi mjekësore, ka njoftuar qeveria amerikane.

Këto pajisje më pas ishin shitur për konsumatorët nga Rusia, Kina, Hong Kongu, Kazakistani, Ukraina, Lituania, Moldavia, Malajzia, Rumania dhe Meksika.

Autoritetet në SHBA kanë thënë se janë duke u munduar që të gjejnë blerësit e këtyre pajisjeve ushtarake me qëllim që t’i kthejnë këto pajisje të cilat sipas tyre janë “jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Të akuzuarit nëse gjenden fajtor mund të përballen me pesë vjet burgim dhe të dënohen me gjobë prej 250 mijë dollarë.

XS
SM
MD
LG