Ndërlidhjet

SHBA: Uragani i vazhdon shkatërrimet, megjithqë i dobësuar


Ilustrim

Zyrtarët amerikanë thonë se uragani Matthew vazhdon të krijoj rrëmujë përgjatë bregdetit Atlantik, pasi më parë në Haiti ka shkaktuar shkatërrime.

Megjithatë, duket se është dobësuar, pasi i ka vërshuar komunitetet, ka shkaktuar ndaljen e rrymës elektrike dhe i ka dëmtuar rëndë rrugët.

Tash në kategorinë 1, ky është uragani më i fuqishëm, që e ka goditur bregun lindor amerikan në një dekadë dhe është fajësuar për vdekjen e së paku 10 personave në Shtetet e Bashkuara, ndërsa në Haiti nga ai e kanë humbur jetën së paku 877 vetë.

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka kërkuar nga banorët e viseve të rrezikuara, që t’i kenë parasysh rekomandimet e autoriteteve lokale.

“Tregoni kujdes ndaj asaj që juve u thonë zyrtarët lokalë. Nëse ata ju thonë të evakuoheni, ju duhet të largohen nga andej dhe të lëvizvni në terren më të lartë”, tha dje në Uashington, presidenti amerikan, Barack Obama.

XS
SM
MD
LG