Ndërlidhjet

Gjermani: Përpjekje e re e policisë në kërkim të personit të dyshuar


Pamje e pjesëtarëve të policisë speciale gjermane në qytetin Hemnic gjatë kërkimit të personit të dyshuar

Policia gjermane në qytetin lindor Hemnic ka depërtuar me dhunë në një banesë dhe e ka arrestuar një njeri, lidhur me kërkimin për një refugjat nga Siri, i dyshuar se ka planifikuar sulm me bombë.

Tom Bernhardt, zëdhënës i Zyrës shtetërore për hetime penale në Saksoni, tha se askush nuk është plagosur gjatë operacionit të sotëm të policisë dhe as që ka pasur të shtëna.

Personi i dyshuar, Jaber al-Bakr, 22 vjeçar i lindur në Siri, ende është në ikje.

Policia e Saksonisë i ka publikuar disa fotografi të al-Bakrit dhe ka kërkuar që çdokush që ka informacione për këtë person të paraqitet tek autoritetet.

Burime të sigurisë së Gjermanisë kanë thënë se al-Bakr ishte i nohur për oficerët e inteligjencës gjermane dhe mendohej se kishte lidhje me grupet ektremiste islamike.

Tre sirianë të tjerë, që besohet se janë bashkëpunëtorë të al-Bakrit, janë arrestuar dje dhe janë marrë në pyetje.

XS
SM
MD
LG