Ndërlidhjet

Gjermani: Kapet i dyshuari për planifikimin e sulmit me bombë


Policia gjermane

Policia gjermane ka njoftuar sot se ka kapur personin e dyshuar për planifikimin e sulmit me bombë, të cilën po e kërkonin për dy ditë me radhë.

“Të lodhur por të lumtur. Ne e kemi kapur të dyshuarin mbrëmë në Leipzing”, ka shkruar në Twitter policia gjermane.

Policia po e kërkonte të dyshuarin 22 vjeç, Jaber Albakr, i cili është refugjatë sirianë. Ai është kapur në një banesë në qytetin lindor të Chemnitz.

Policia ka gjetur ekploziv gjatë bastisjes të së shtunës.

Albakr është në Gjermani që prej vitit të kaluar dhe zyrtarisht ka edhe statusin e refugjatit.

XS
SM
MD
LG